    Eaton - Electronics Division 15KPE36CA
    Part No.:
    15KPE36CA
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    Axial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited15KPE36CA.pdf
    Description:
    TVS DIODE 36VWM 59.8VC AXIAL
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Package/Case:
    Axial
    Series:
    15KPE
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    36V
    Voltage - Breakdown (Min):
    40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    59.8V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    252.5A
    Power - Peak Pulse:
    15000W (15kW)
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    Telecom
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    1. How to order 15KPE36CA on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 15KPE36CA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 15KPE36CA?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 15KPE36CA.
    Image 15KPE36CA
    Part Number 15KPE36CA
    Manufacturer Eaton - Electronics Division
    Package/Case Axial
    Series 15KPE
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Active
    Type Zener
    Unidirectional Channels -
    Bidirectional Channels 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V
    Voltage - Breakdown (Min) 40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 59.8V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 252.5A
    Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
    Power Line Protection No
    Applications Telecom
    Capacitance @ Frequency -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)