    Diodes Incorporated ZXTP25100BFHTA
    Part No.:
    ZXTP25100BFHTA
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    Single Bipolar Transistors
    Package:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedZXTP25100BFHTA.pdf
    Description:
    TRANS PNP 100V 2A SOT-23-3
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    Package/Case:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Transistor Type:
    PNP
    Current - Collector (Ic) (Max):
    2 A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    100 V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
    295mV @ 200mA, 2A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    50nA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
    100 @ 10mA, 2V
    Power - Max:
    1.25 W
    Frequency - Transition:
    200MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-23-3
    1. How to order ZXTP25100BFHTA on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the ZXTP25100BFHTA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ZXTP25100BFHTA?
    Image ZXTP25100BFHTA
    Part Number ZXTP25100BFHTA
    Manufacturer Diodes Incorporated
    Series -
    Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Transistor Type PNP
    Current - Collector (Ic) (Max) 2 A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 100 V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 295mV @ 200mA, 2A
    Current - Collector Cutoff (Max) 50nA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 100 @ 10mA, 2V
    Power - Max 1.25 W
    Frequency - Transition 200MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)