    Diodes Incorporated RABF156-13
    Part No.:
    RABF156-13
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    Bridge Rectifiers
    Package:
    4-SMD, Gull Wing
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRABF156-13.pdf
    Description:
    BRIDGE RECT 1P 600V 1.5A 4-SOPA
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    Package/Case:
    4-SMD, Gull Wing
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Type:
    Single Phase
    Technology:
    Standard
    Voltage - Peak Reverse (Max):
    600 V
    Current - Average Rectified (Io):
    1.5 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.3 V @ 1.5 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    5 µA @ 600 V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    4-SOPA
    1. How to order RABF156-13 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RABF156-13 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RABF156-13?
    Image RABF156-13
    Part Number RABF156-13
    Manufacturer Diodes Incorporated
    Series -
    Package/Case 4-SMD, Gull Wing
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Diode Type Single Phase
    Technology Standard
    Voltage - Peak Reverse (Max) 600 V
    Current - Average Rectified (Io) 1.5 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3 V @ 1.5 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 600 V
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)