    Diodes Incorporated PT7C43390WEX
    Part No.:
    PT7C43390WEX
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    Real Time Clocks
    Package:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedPT7C43390WEX.pdf
    Description:
    IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8SOIC
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Programmable:
    Not Verified
    Type:
    Clock/Calendar
    Features:
    Alarm, Leap Year, Square Wave Output
    Memory Size:
    Time Format:
    HH:MM:SS (12/24 hr)
    Date Format:
    YY-MM-DD-dd
    Interface:
    I2C, 2-Wire Serial
    Voltage - Supply:
    1.3V ~ 5.5V
    Voltage - Supply, Battery:
    Current - Timekeeping (Max):
    0.65µA ~ 0.7µA @ 3V ~ 5V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Grade:
    Qualification:
    Supplier Device Package:
    8-SOIC
    1. How to order PT7C43390WEX on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the PT7C43390WEX price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PT7C43390WEX?
    Image PT7C43390WEX
    Part Number PT7C43390WEX
    Manufacturer Diodes Incorporated
    Series -
    Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Programmable Not Verified
    Type Clock/Calendar
    Features Alarm, Leap Year, Square Wave Output
    Memory Size -
    Time Format HH:MM:SS (12/24 hr)
    Date Format YY-MM-DD-dd
    Interface I2C, 2-Wire Serial
    Voltage - Supply 1.3V ~ 5.5V
    Voltage - Supply, Battery -
    Current - Timekeeping (Max) 0.65µA ~ 0.7µA @ 3V ~ 5V
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C