    Diodes Incorporated GC1600082
    Part No.:
    GC1600082
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    Crystals
    Package:
    HC-49/US
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGC1600082.pdf
    Description:
    CRYSTAL 16.0000MHZ 16PF SMD
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    SaRonix-eCera™ GC
    Package/Case:
    HC-49/US
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    MHz Crystal
    Frequency:
    16 MHz
    Frequency Stability:
    ±20ppm
    Frequency Tolerance:
    ±20ppm
    Load Capacitance:
    16pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    30 Ohms
    Operating Mode:
    Fundamental
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.453" L x 0.189" W (11.50mm x 4.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.165" (4.20mm)
    1. How to order GC1600082 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GC1600082 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GC1600082?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of GC1600082.
    Image GC1600082
    Part Number GC1600082
    Manufacturer Diodes Incorporated
    Series SaRonix-eCera™ GC
    Package/Case HC-49/US
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type MHz Crystal
    Frequency 16 MHz
    Frequency Stability ±20ppm
    Frequency Tolerance ±20ppm
    Load Capacitance 16pF
    ESR (Equivalent Series Resistance) 30 Ohms
    Operating Mode Fundamental
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Ratings -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.453" L x 0.189" W (11.50mm x 4.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm)