    Diodes Incorporated FL2500053
    Part No.:
    FL2500053
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFL2500053.pdf
    Description:
    CRYSTAL 25.0000MHZ 20PF SMD
    Frequency:
    25 MHz
    Frequency Stability:
    ±10ppm
    Frequency Tolerance:
    ±10ppm
    Load Capacitance:
    20pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    60 Ohms
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 70°C
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.031" (0.78mm)
    1. How to order FL2500053 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FL2500053 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FL2500053?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FL2500053.
    Image FL2500053
    Part Number FL2500053
    Type MHz Crystal
    Frequency 25 MHz
    Frequency Stability ±10ppm
    Frequency Tolerance ±10ppm
    Load Capacitance 20pF
    ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms
    Operating Mode Fundamental
    Operating Temperature -20°C ~ 70°C
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.031" (0.78mm)