    Diodes Incorporated BZX84C27TS-7-F
    Part No.:
    BZX84C27TS-7-F
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    Zener Diode Arrays
    Package:
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedBZX84C27TS-7-F.pdf
    Description:
    DIODE ZENER ARRAY 27V SOT363
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    Package/Case:
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Active
    Configuration:
    2 Independent
    Voltage - Zener (Nom) (Vz):
    27 V
    Tolerance:
    ±7.04%
    Power - Max:
    200 mW
    Impedance (Max) (Zzt):
    80 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 nA @ 18.9 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-363
    1. How to order BZX84C27TS-7-F on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the BZX84C27TS-7-F price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BZX84C27TS-7-F?
    Image BZX84C27TS-7-F
    Part Number BZX84C27TS-7-F
    Manufacturer Diodes Incorporated
    Series -
    Package/Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Active
    Configuration 2 Independent
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 27 V
    Tolerance ±7.04%
    Power - Max 200 mW
    Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 18.9 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)