    Diodes Incorporated APT13003EU-G1
    Part No.:
    APT13003EU-G1
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    Single Bipolar Transistors
    Package:
    TO-225AA, TO-126-3
    Description:
    TRANS NPN 465V 1.5A TO-126
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    Package/Case:
    TO-225AA, TO-126-3
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Transistor Type:
    NPN
    Current - Collector (Ic) (Max):
    1.5 A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    465 V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
    400mV @ 250mA, 1A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
    13 @ 500mA, 2V
    Power - Max:
    20 W
    Frequency - Transition:
    4MHz
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-126
    1. How to order APT13003EU-G1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APT13003EU-G1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APT13003EU-G1?
    Image APT13003EU-G1 APT13003EU-E1
    Part Number APT13003EU-G1 APT13003EU-E1
    Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
    Series - -
    Package/Case TO-225AA, TO-126-3 TO-225AA, TO-126-3
    Packaging Bulk Tube
    Product Status Obsolete Obsolete
    Transistor Type NPN NPN
    Current - Collector (Ic) (Max) 1.5 A 1.5 A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 465 V 465 V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 400mV @ 250mA, 1A 400mV @ 250mA, 1A
    Current - Collector Cutoff (Max) - 10µA
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 13 @ 500mA, 2V 15 @ 300mA, 2V
    Power - Max 20 W 1.1 W
    Frequency - Transition 4MHz 4MHz
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)