    Delta Electronics DHS-B10670-04A
    Part No.:
    DHS-B10670-04A
    Manufacturer:
    Delta Electronics
    Category:
    Heat Sinks
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedDHS-B10670-04A.pdf
    Description:
    HEATSINK ASSY LGA2011 NARROW
    Shipping
    Inventory:288
    Manufacturer:
    Delta Electronics
    Series:
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Not For New Designs
    Type:
    Board Level
    Package Cooled:
    LGA
    Attachment Method:
    Bolt On
    Shape:
    Rectangular, Fins
    Length:
    4.173" (106.00mm)
    Width:
    2.756" (70.00mm)
    Diameter:
    Fin Height:
    1.004" (25.50mm)
    Power Dissipation @ Temperature Rise:
    Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
    Thermal Resistance @ Natural:
    0.26°C/W
    Material:
    Aluminum
    Material Finish:
    1. How to order DHS-B10670-04A on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the DHS-B10670-04A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DHS-B10670-04A?
    Image DHS-B9090-11A DHS-B10670-04A
    Part Number DHS-B9090-11A DHS-B10670-04A
    Manufacturer Delta Electronics Delta Electronics
    Series - -
    Packaging Box Box
    Product Status Not For New Designs Not For New Designs
    Type Board Level Board Level
    Package Cooled LGA LGA
    Attachment Method Bolt On Bolt On
    Shape Square, Fins Rectangular, Fins
    Length 3.543" (90.00mm) 4.173" (106.00mm)
    Width 3.543" (90.00mm) 2.756" (70.00mm)
    Diameter - -
    Fin Height 1.004" (25.50mm) 1.004" (25.50mm)
    Thermal Resistance @ Forced Air Flow 0.26°C/W -
    Thermal Resistance @ Natural - 0.26°C/W