    CW Industries GPB527C202BU
    Part No.:
    GPB527C202BU
    Manufacturer:
    CW Industries
    Category:
    Pushbutton Switches
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGPB527C202BU.pdf
    Description:
    SWITCH PUSH SPST-NO 10A 125V
    Manufacturer:
    CW Industries
    Series:
    GPB
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Snap-In
    Type:
    Standard
    Circuit:
    SPST-NO
    Switch Function:
    Off-Mom
    Current Rating (Amps):
    10A (AC/DC)
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Voltage Rating - DC:
    28 V
    Actuator Type:
    Round, Button
    Actuator Marking:
    No Marking
    Color - Actuator/Cap:
    Blue
    Illumination Type, Color:
    Illumination Voltage (Nominal):
    Termination Style:
    Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Ingress Protection:
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Features:
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 20.20mm Dia
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 85°C
    1. How to order GPB527C202BU on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GPB527C202BU price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GPB527C202BU?
    Image GPB527C202BU
    Part Number GPB527C202BU
    Manufacturer CW Industries
    Series GPB
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Mounting Type Panel Mount, Snap-In
    Type Standard
    Circuit SPST-NO
    Switch Function Off-Mom
    Current Rating (Amps) 10A (AC/DC)
    Voltage Rating - AC 125 V
    Voltage Rating - DC 28 V
    Actuator Type Round, Button
    Actuator Marking No Marking
    Color - Actuator/Cap Blue
    Illumination Type, Color -
    Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Features -
    Panel Cutout Dimensions Circular - 20.20mm Dia
    Operating Temperature -25°C ~ 85°C