    CTS-Frequency Controls ATS111A-E
    Part No.:
    ATS111A-E
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Category:
    Crystals
    Package:
    HC-49/US
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedATS111A-E.pdf
    Description:
    CRYSTAL 11.0592MHZ SERIES TH
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Series:
    ATS
    Package/Case:
    HC-49/US
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    MHz Crystal
    Frequency:
    11.0592 MHz
    Frequency Stability:
    ±50ppm
    Frequency Tolerance:
    ±30ppm
    Load Capacitance:
    Series
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    60 Ohms
    Operating Mode:
    Fundamental
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ratings:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.427" L x 0.177" W (10.85mm x 4.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.145" (3.68mm)
    1. How to order ATS111A-E on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the ATS111A-E price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ATS111A-E?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ATS111A-E.
    Image ATS111A ATS111ASM-1 ATS111ASM-1E ATS111A-E
    Part Number ATS111A ATS111ASM-1 ATS111ASM-1E ATS111A-E
    Series ATS ATS-SM ATS-SM ATS
    Package/Case HC-49/US HC-49/US HC-49/US HC-49/US
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk
    Product Status Active Active Active Active
    Type MHz Crystal MHz Crystal MHz Crystal MHz Crystal
    Frequency 11.0592 MHz 11.0592 MHz 11.0592 MHz 11.0592 MHz
    Frequency Stability ±50ppm ±50ppm ±50ppm ±50ppm
    Frequency Tolerance ±30ppm ±30ppm ±30ppm ±30ppm
    Load Capacitance Series Series Series Series
    ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms 60 Ohms 60 Ohms 60 Ohms
    Operating Mode Fundamental Fundamental Fundamental Fundamental
    Operating Temperature -20°C ~ 70°C -20°C ~ 70°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Ratings - - - -
    Mounting Type Through Hole Surface Mount Surface Mount Through Hole
    Size / Dimension 0.427" L x 0.177" W (10.85mm x 4.50mm) 0.437" L x 0.190" W (11.10mm x 4.83mm) 0.437" L x 0.190" W (11.10mm x 4.83mm) 0.427" L x 0.177" W (10.85mm x 4.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.145" (3.68mm) 0.169" (4.30mm) 0.169" (4.30mm) 0.145" (3.68mm)