    CTS-Frequency Controls 402WF16012ILR
    Part No.:
    402WF16012ILR
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Category:
    Crystals
    Package:
    4-SMD, No Lead
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited402WF16012ILR.pdf
    Description:
    CRYSTAL 16.0000 MHZ 12PF SMD
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Series:
    402W
    Package/Case:
    4-SMD, No Lead
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    MHz Crystal
    Frequency:
    16 MHz
    Frequency Stability:
    ±20ppm
    Frequency Tolerance:
    ±10ppm
    Load Capacitance:
    12pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    150 Ohms
    Operating Mode:
    Fundamental
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    1. How to order 402WF16012ILR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 402WF16012ILR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 402WF16012ILR?
    Image 402WF16012ILR
    Part Number 402WF16012ILR
    Manufacturer CTS-Frequency Controls
    Series 402W
    Package/Case 4-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type MHz Crystal
    Frequency 16 MHz
    Frequency Stability ±20ppm
    Frequency Tolerance ±10ppm
    Load Capacitance 12pF
    ESR (Equivalent Series Resistance) 150 Ohms
    Operating Mode Fundamental
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Ratings -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)