    CTS Electrocomponents 254SA104B50B
    Part No.:
    254SA104B50B
    Manufacturer:
    CTS Electrocomponents
    Category:
    Navigation Switches, Joystick
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited254SA104B50B.pdf
    Description:
    SWITCH JOYSTICK ANALOG 50V
    Manufacturer:
    CTS Electrocomponents
    Series:
    254
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Joystick, 2 - Axis
    Actuator Type:
    Joystick
    Switch Function:
    360° Directional
    Functions, Extra:
    Output:
    Analog (Resistive)
    Voltage - Supply:
    Current Rating (Amps):
    Voltage Rating - AC:
    50 V
    Voltage Rating - DC:
    5 V
    Contact Material:
    Contact Finish:
    Resistance:
    100 kOhms
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Termination Style:
    SMD (SMT) Tab
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 80°C
    Panel Cutout Dimensions:
    Ingress Protection:
    Features:
    1. How to order 254SA104B50B on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 254SA104B50B price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 254SA104B50B?
    Image 254SA104B50B
    Part Number 254SA104B50B
    Manufacturer CTS Electrocomponents
    Series 254
    Packaging Tray
    Product Status Obsolete
    Type Joystick, 2 - Axis
    Actuator Type Joystick
    Switch Function 360° Directional
    Functions, Extra -
    Output Analog (Resistive)
    Voltage - Supply -
    Current Rating (Amps) -
    Voltage Rating - AC 50 V
    Voltage Rating - DC 5 V
    Contact Material -
    Contact Finish -
    Resistance 100 kOhms
    Mounting Type Surface Mount
    Termination Style SMD (SMT) Tab
    Operating Temperature -10°C ~ 80°C