    CTS Electrocomponents 228FDSALYB
    Part No.:
    228FDSALYB
    Manufacturer:
    CTS Electrocomponents
    Category:
    Tactile Switches
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited228FDSALYB.pdf
    Description:
    SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
    Shipping
    Inventory:540
    Manufacturer:
    CTS Electrocomponents
    Series:
    228F
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Circuit:
    SPST-NO
    Switch Function:
    Off-Mom
    Contact Rating @ Voltage:
    0.05A @ 12VDC
    Actuator Type:
    Plunger for Cap
    Mounting Type:
    Through Hole, Right Angle
    Actuator Height off PCB, Vertical:
    Actuator Length, Right Angle:
    5.95mm
    Actuator Orientation:
    Side Actuated
    Termination Style:
    PC Pin
    Outline:
    7.40mm x 5.85mm
    Illumination:
    Illuminated
    Illumination Type, Color:
    LED, Green/Yellow
    Illumination Voltage (Nominal):
    Operating Force:
    160gf
    Ingress Protection:
    Features:
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 70°C
    1. How to order 228FDSALYB on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 228FDSALYB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 228FDSALYB?
    Image 228FDSALYB
    Part Number 228FDSALYB
    Manufacturer CTS Electrocomponents
    Series 228F
    Packaging Tray
    Product Status Active
    Circuit SPST-NO
    Switch Function Off-Mom
    Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
    Actuator Type Plunger for Cap
    Mounting Type Through Hole, Right Angle
    Actuator Length, Right Angle 5.95mm
    Actuator Orientation Side Actuated
    Termination Style PC Pin
    Outline 7.40mm x 5.85mm
    Illumination Illuminated
    Illumination Type, Color LED, Green/Yellow
    Operating Force 160gf
    Ingress Protection -
    Features -
    Operating Temperature -20°C ~ 70°C