    CTS Electrocomponents 228AMVAYFCMSBR
    Part No.:
    228AMVAYFCMSBR
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited228AMVAYFCMSBR.pdf
    Description:
    SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
    Series:
    228A
    Contact Rating @ Voltage:
    0.05A @ 12VDC
    Actuator Type:
    Round Button
    Actuator Height off PCB, Vertical:
    7.00mm
    Outline:
    7.20mm x 6.80mm
    Illumination Type, Color:
    LED, Yellow
    Illumination Voltage (Nominal):
    1.9 VDC
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 70°C
    1. How to order 228AMVAYFCMSBR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 228AMVAYFCMSBR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 228AMVAYFCMSBR?
    Image 228AMVAYFCMSBR
    Part Number 228AMVAYFCMSBR
    Manufacturer CTS Electrocomponents
    Series 228A
    Switch Function Off-Mom
    Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
    Actuator Type Round Button
    Mounting Type Surface Mount
    Actuator Height off PCB, Vertical 7.00mm
    Termination Style Gull Wing
    Outline 7.20mm x 6.80mm
    Illumination Illuminated
    Illumination Type, Color LED, Yellow
    Illumination Voltage (Nominal) 1.9 VDC
    Features -
    Operating Temperature -25°C ~ 70°C