    CTS Electrocomponents 228AMVAYFAMBCR
    Part No.:
    228AMVAYFAMBCR
    Manufacturer:
    CTS Electrocomponents
    Category:
    Tactile Switches
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited228AMVAYFAMBCR.pdf
    Description:
    SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
    Manufacturer:
    CTS Electrocomponents
    Series:
    228A
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Circuit:
    SPST-NO
    Switch Function:
    Off-Mom
    Contact Rating @ Voltage:
    0.05A @ 12VDC
    Actuator Type:
    Oval Button
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Actuator Height off PCB, Vertical:
    7.00mm
    Actuator Length, Right Angle:
    Actuator Orientation:
    Top Actuated
    Termination Style:
    Gull Wing
    Outline:
    7.20mm x 6.80mm
    Illumination:
    Illuminated
    Illumination Type, Color:
    LED, Yellow
    Illumination Voltage (Nominal):
    1.9 VDC
    Operating Force:
    160gf
    Ingress Protection:
    Features:
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 70°C
    1. How to order 228AMVAYFAMBCR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 228AMVAYFAMBCR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 228AMVAYFAMBCR?
    Image 228AMVAYFAMBCR
    Part Number 228AMVAYFAMBCR
    Manufacturer CTS Electrocomponents
    Series 228A
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Circuit SPST-NO
    Switch Function Off-Mom
    Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
    Actuator Type Oval Button
    Mounting Type Surface Mount
    Actuator Height off PCB, Vertical 7.00mm
    Actuator Length, Right Angle -
    Actuator Orientation Top Actuated
    Termination Style Gull Wing
    Outline 7.20mm x 6.80mm
    Illumination Illuminated
    Illumination Type, Color LED, Yellow
    Illumination Voltage (Nominal) 1.9 VDC
    Operating Force 160gf
    Ingress Protection -
    Features -
    Operating Temperature -25°C ~ 70°C