    CTS Electrocomponents 228AMVABFCWCR
    Part No.:
    228AMVABFCWCR
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited228AMVABFCWCR.pdf
    Description:
    SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
    Series:
    228A
    Contact Rating @ Voltage:
    0.05A @ 12VDC
    Actuator Height off PCB, Vertical:
    7.00mm
    Outline:
    7.20mm x 6.80mm
    Illumination Type, Color:
    LED, Blue
    Illumination Voltage (Nominal):
    3 VDC
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 70°C
    1. How to order 228AMVABFCWCR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 228AMVABFCWCR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 228AMVABFCWCR?
    Image 228AMVABFCWCR
    Part Number 228AMVABFCWCR
    Manufacturer CTS Electrocomponents
    Series 228A
    Switch Function Off-Mom
    Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
    Actuator Type Round Button
    Mounting Type Surface Mount
    Actuator Height off PCB, Vertical 7.00mm
    Termination Style Gull Wing
    Outline 7.20mm x 6.80mm
    Illumination Illuminated
    Illumination Type, Color LED, Blue
    Illumination Voltage (Nominal) 3 VDC
    Features -
    Operating Temperature -25°C ~ 70°C