    CTS Electrocomponents 228ADVARGFCWC
    Part No.:
    228ADVARGFCWC
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited228ADVARGFCWC.pdf
    Description:
    SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
    Series:
    228A
    Contact Rating @ Voltage:
    0.05A @ 12VDC
    Actuator Type:
    Round Button
    Actuator Height off PCB, Vertical:
    14.40mm
    Outline:
    7.20mm x 6.80mm
    Illumination Type, Color:
    LED, Green/Red
    Illumination Voltage (Nominal):
    1.7, 1.9 VDC
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 70°C
    1. How to order 228ADVARGFCWC on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 228ADVARGFCWC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 228ADVARGFCWC?
    Image 228ADVARGFCWC
    Part Number 228ADVARGFCWC
    Manufacturer CTS Electrocomponents
    Series 228A
    Switch Function Off-Mom
    Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
    Actuator Type Round Button
    Mounting Type Through Hole
    Actuator Height off PCB, Vertical 14.40mm
    Termination Style PC Pin
    Outline 7.20mm x 6.80mm
    Illumination Illuminated
    Illumination Type, Color LED, Green/Red
    Illumination Voltage (Nominal) 1.7, 1.9 VDC
    Features -
    Operating Temperature -25°C ~ 70°C