    CTS Electrocomponents 228ADVAAWFCWD
    Part No.:
    228ADVAAWFCWD
    Manufacturer:
    CTS Electrocomponents
    Category:
    Tactile Switches
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited228ADVAAWFCWD.pdf
    Description:
    SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
    Manufacturer:
    CTS Electrocomponents
    Series:
    228A
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Circuit:
    SPST-NO
    Switch Function:
    Off-Mom
    Contact Rating @ Voltage:
    0.05A @ 12VDC
    Actuator Type:
    Round Button
    Mounting Type:
    Through Hole
    Actuator Height off PCB, Vertical:
    14.40mm
    Actuator Length, Right Angle:
    Actuator Orientation:
    Top Actuated
    Termination Style:
    PC Pin
    Outline:
    7.20mm x 6.80mm
    Illumination:
    Illuminated
    Illumination Type, Color:
    LED, Amber/White
    Illumination Voltage (Nominal):
    Operating Force:
    160gf
    Ingress Protection:
    Features:
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 70°C
    1. How to order 228ADVAAWFCWD on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 228ADVAAWFCWD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 228ADVAAWFCWD?
    Image 228ADVAAWFCWD
    Part Number 228ADVAAWFCWD
    Manufacturer CTS Electrocomponents
    Series 228A
    Packaging Tray
    Product Status Active
    Circuit SPST-NO
    Switch Function Off-Mom
    Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
    Actuator Type Round Button
    Mounting Type Through Hole
    Actuator Height off PCB, Vertical 14.40mm
    Actuator Length, Right Angle -
    Actuator Orientation Top Actuated
    Termination Style PC Pin
    Outline 7.20mm x 6.80mm
    Illumination Illuminated
    Illumination Type, Color LED, Amber/White
    Operating Force 160gf
    Ingress Protection -
    Features -
    Operating Temperature -25°C ~ 70°C