    CR Magnetics Inc. CRD4110-25
    Part No.:
    CRD4110-25
    Manufacturer:
    CR Magnetics Inc.
    Category:
    Current Sensors
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCRD4110-25.pdf
    Description:
    SENSOR CURRENT XFMR 25A AC
    Manufacturer:
    CR Magnetics Inc.
    Series:
    CRD4100
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    For Measuring:
    AC
    Sensor Type:
    Transformer w/Conditioning
    Current - Sensing:
    25A
    Number of Channels:
    1
    Output:
    RS485
    Sensitivity:
    Frequency:
    20Hz ~ 5kHz
    Linearity:
    Accuracy:
    ±0.5%
    Voltage - Supply:
    24V
    Response Time:
    250ms
    Current - Supply (Max):
    30mA
    Operating Temperature:
    0°C ~ 60°C
    Grade:
    Qualification:
    Polarization:
    Bidirectional
    Mounting Type:
    DIN Rail, Panel
    Supplier Device Package:
    1. How to order CRD4110-25 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CRD4110-25 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRD4110-25?
    Image CRD4110-25 CRD4110-15 CRD4110-5 CRD4110-1 CRD4110-XX-M
    Part Number CRD4110-25 CRD4110-15 CRD4110-5 CRD4110-1 CRD4110-XX-M
    Package/Case Module Module Module Module -
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    For Measuring AC AC AC AC -
    Current - Sensing 25A 15A 5A 1A -
    Number of Channels 1 1 1 1 -
    Output RS485 RS485 RS485 RS485 -
    Sensitivity - - - - -
    Frequency 20Hz ~ 5kHz 20Hz ~ 5kHz 20Hz ~ 5kHz 20Hz ~ 5kHz -
    Linearity - - - - -
    Accuracy ±0.5% ±0.5% ±0.5% ±0.5% -
    Voltage - Supply 24V 24V 24V 24V -
    Response Time 250ms 250ms 250ms 250ms -
    Current - Supply (Max) 30mA 30mA 30mA 30mA -
    Operating Temperature 0°C ~ 60°C 0°C ~ 60°C 0°C ~ 60°C 0°C ~ 60°C -