    CR Magnetics Inc. CR9550-20-M
    Part No.:
    CR9550-20-M
    Manufacturer:
    CR Magnetics Inc.
    Category:
    Current Sensors
    Package:
    Module, Single Pass Through
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCR9550-20-M.pdf
    Description:
    SENSOR CURRENT XFMR 20A AC
    Manufacturer:
    CR Magnetics Inc.
    Series:
    CR9500
    Package/Case:
    Module, Single Pass Through
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    For Measuring:
    AC
    Sensor Type:
    Transformer w/Conditioning
    Current - Sensing:
    20A
    Number of Channels:
    1
    Output:
    Ratiometric, 0V ~ 5V
    Sensitivity:
    Frequency:
    50Hz ~ 400Hz
    Linearity:
    Accuracy:
    ±0.5%
    Voltage - Supply:
    Self Powered
    Response Time:
    100ms (On), 250ms (Off)
    Current - Supply (Max):
    Operating Temperature:
    -30°C ~ 60°C
    Grade:
    Qualification:
    Polarization:
    Bidirectional
    Mounting Type:
    Supplier Device Package:
    1. How to order CR9550-20-M on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CR9550-20-M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CR9550-20-M?
    Image CR9550-50 CR9550-50-M CR9550-20-M CR9550-10 CR9550-10-M
    Part Number CR9550-50 CR9550-50-M CR9550-20-M CR9550-10 CR9550-10-M
    Series CR9500 CR9500 CR9500 CR9500 CR9500
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    For Measuring AC AC AC AC AC
    Current - Sensing 50A 50A 20A 10A 10A
    Number of Channels 1 1 1 1 1
    Output Ratiometric, 0V ~ 5V Ratiometric, 0V ~ 5V Ratiometric, 0V ~ 5V Ratiometric, 0V ~ 5V Ratiometric, 0V ~ 5V
    Sensitivity - - - - -
    Frequency 50Hz ~ 400Hz 50Hz ~ 400Hz 50Hz ~ 400Hz 50Hz ~ 400Hz 50Hz ~ 400Hz
    Linearity - - - - -
    Accuracy ±0.5% ±0.5% ±0.5% ±0.5% ±0.5%
    Voltage - Supply Self Powered Self Powered Self Powered Self Powered Self Powered
    Operating Temperature -30°C ~ 60°C -30°C ~ 60°C -30°C ~ 60°C -30°C ~ 60°C -30°C ~ 60°C