    Cornell Dubilier Knowles T491B155K025AS-F
    Part No.:
    T491B155K025AS-F
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    1411 (3528 Metric)
    Description:
    CAP TANT 1.5UF 10% 25V 1411
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Series:
    T491
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    1.5 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    25 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.083" (2.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    B
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order T491B155K025AS-F on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the T491B155K025AS-F price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T491B155K025AS-F?
    Image T491B155K025AS-F
    Part Number T491B155K025AS-F
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Series T491
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 1.5 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 25 V
    Type Molded
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)