    Cornell Dubilier Knowles SNU202K104R-F
    Part No.:
    SNU202K104R-F
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial, Can
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSNU202K104R-F.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.1UF 10% 2KVPK RADIAL
    Shipping
    Inventory:93
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Radial, Can
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    2000Vpk (2KVPK)
    Voltage Rating - DC:
    Dielectric Material:
    Paper, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -50°C ~ 70°C
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Size / Dimension:
    2.100" L x 1.810" W (53.34mm x 45.97mm)
    Height - Seated (Max):
    2.134" (54.20mm)
    Termination:
    Solder Lug
    Lead Spacing:
    0.810" (20.57mm)
    Applications:
    High Pulse, DV/DT; Snubber
    Ratings:
    Features:
    1. How to order SNU202K104R-F on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SNU202K104R-F price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SNU202K104R-F?
    Image SNU202K104R-F
    Part Number SNU202K104R-F
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case Radial, Can
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 2000Vpk (2KVPK)
    Voltage Rating - DC -
    Dielectric Material Paper, Metallized
    Operating Temperature -50°C ~ 70°C
    Mounting Type Chassis Mount
    Size / Dimension 2.100" L x 1.810" W (53.34mm x 45.97mm)
    Height - Seated (Max) 2.134" (54.20mm)
    Termination Solder Lug
    Lead Spacing 0.810" (20.57mm)