    Cornell Dubilier Knowles MLP222M063EK1A
    Part No.:
    MLP222M063EK1A
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMLP222M063EK1A.pdf
    Description:
    CAP ALUM 2200UF 20% 63V FLATPACK
    Shipping
    Inventory:10
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    MLP
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    2200 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    63 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    101mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    3.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    4.2 A @ 20 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    1.000" (25.40mm)
    Size / Dimension:
    1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
    Height - Seated (Max):
    0.500" (12.70mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    1. How to order MLP222M063EK1A on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MLP222M063EK1A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MLP222M063EK1A?
    Image MLP222M063EK1A
    Part Number MLP222M063EK1A
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series MLP
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 2200 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 63 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 101mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 3.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 4.2 A @ 20 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 1.000" (25.40mm)
    Size / Dimension 1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
    Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)