    Cornell Dubilier Knowles LP472M050H3P3
    Part No.:
    LP472M050H3P3
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLP472M050H3P3.pdf
    Description:
    CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP TH
    Shipping
    Inventory:119
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    LP
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    4700 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    71mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    2.27 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    2.497 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.181" (30.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order LP472M050H3P3 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LP472M050H3P3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LP472M050H3P3?
    Image LP472M050H3P3
    Part Number LP472M050H3P3
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series LP
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 4700 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 71mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 2.27 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 2.497 A @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)