    Cornell Dubilier Knowles EDC155Z5R5C
    Part No.:
    EDC155Z5R5C
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedEDC155Z5R5C.pdf
    Description:
    CAP 1.5F -20% +80% 5.5V T/H
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Series:
    EDC
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1.5 F
    Tolerance:
    -20%, +80%
    Voltage - Rated:
    5.5 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    30Ohm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 70°C
    Termination:
    PC Pins
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial, Can
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.846" Dia (21.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.295" (7.50mm)
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 70°C
    1. How to order EDC155Z5R5C on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the EDC155Z5R5C price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EDC155Z5R5C?
    Image EDC155Z5R5C
    Part Number EDC155Z5R5C
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Series EDC
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Capacitance 1.5 F
    Tolerance -20%, +80%
    Voltage - Rated 5.5 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 30Ohm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
    Termination PC Pins
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial, Can
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.846" Dia (21.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
    Operating Temperature -25°C ~ 70°C