    Cornell Dubilier / Illinois Capacitor DSF607Q3R0
    Part No.:
    DSF607Q3R0
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
    Category:
    Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    Package:
    Description:
    CAPACITOR 600F -10%, +30% 3V TH
    Shipping
    Inventory:50
    Manufacturer:
    Series:
    DSF
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    600 F
    Tolerance:
    -10%, +30%
    Voltage - Rated:
    3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    3mOhm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Termination:
    PC Pins
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
    Lead Spacing:
    0.886" (22.50mm)
    Size / Dimension:
    1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max):
    2.756" (70.00mm)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    1. How to order DSF607Q3R0 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the DSF607Q3R0 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DSF607Q3R0?
    Image DSF607Q3R0 DSF607Q3R0L DSF607Q3R0
    Part Number DSF607Q3R0 DSF607Q3R0L DSF607Q3R0
    Series DSF DSF DSF
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Capacitance 600 F 600 F 600 F
    Tolerance -10%, +30% -10%, +30% -10%, +30%
    Voltage - Rated 3 V 3 V 3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 3mOhm @ 1kHz 3mOhm @ 1kHz 3mOhm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C 1000 Hrs @ 65°C 1000 Hrs @ 85°C
    Termination PC Pins PC Pins PC Pins
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
    Lead Spacing 0.886" (22.50mm) 0.886" (22.50mm) 0.886" (22.50mm)
    Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm) 1.378" Dia (35.00mm) 1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max) 2.756" (70.00mm) 2.835" (72.00mm) 2.756" (70.00mm)
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 65°C -40°C ~ 85°C