    Cornell Dubilier Knowles DSF256Q3R0
    Part No.:
    DSF256Q3R0
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedDSF256Q3R0.pdf
    Description:
    CAPACITOR 25F -10%, +30% 3V TH
    Shipping
    Inventory:192
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Series:
    DSF
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    25 F
    Tolerance:
    -10%, +30%
    Voltage - Rated:
    3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    25mOhm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Termination:
    PC Pins
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial, Can
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    1. How to order DSF256Q3R0 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the DSF256Q3R0 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DSF256Q3R0?
    Image DSF256Q3R0 DSF256Q3R0
    Part Number DSF256Q3R0 DSF256Q3R0
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
    Series DSF DSF
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 25 F 25 F
    Tolerance -10%, +30% -10%, +30%
    Voltage - Rated 3 V 3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm @ 1kHz 25mOhm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C 1000 Hrs @ 85°C
    Termination PC Pins PC Pins
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Package / Case Radial, Can Radial, Can
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm) 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm) 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm) 1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C