    Cornell Dubilier Knowles CDHC821K2R3SR
    Part No.:
    CDHC821K2R3SR
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCDHC821K2R3SR.pdf
    Description:
    CAP 820F -5% +10% 2.3V T/H
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Series:
    CDHC
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    820 F
    Tolerance:
    -5%, +10%
    Voltage - Rated:
    2.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    12mOhm
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 50°C
    Termination:
    PC Pins
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial, Can - Snap-In
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    1.063" Dia (27.00mm)
    Height - Seated (Max):
    3.228" (82.00mm)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 60°C
    1. How to order CDHC821K2R3SR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CDHC821K2R3SR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CDHC821K2R3SR?
    Image CDHC821K2R3SR
    Part Number CDHC821K2R3SR
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Series CDHC
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Capacitance 820 F
    Tolerance -5%, +10%
    Voltage - Rated 2.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 50°C
    Termination PC Pins
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial, Can - Snap-In
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 1.063" Dia (27.00mm)
    Height - Seated (Max) 3.228" (82.00mm)
    Operating Temperature -40°C ~ 60°C