    Cornell Dubilier Knowles BLH506K551B114
    Part No.:
    BLH506K551B114
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial - 4 Leads
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedBLH506K551B114.pdf
    Description:
    DC LINK, THB, 85/85, AEC-Q200
    Shipping
    Inventory:28
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Radial - 4 Leads
    Capacitance:
    50 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    550V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    5 mOhms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.969" (50.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    1.476" (37.50mm)
    Applications:
    Automotive; DC Link, DC Filtering
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life
    1. How to order BLH506K551B114 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the BLH506K551B114 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BLH506K551B114?
    Image BLH506K551B114
    Part Number BLH506K551B114
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case Radial - 4 Leads
    Capacitance 50 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC -
    Voltage Rating - DC 550V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 5 mOhms
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
    Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
    Ratings AEC-Q200
    Features 85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life