    Cornell Dubilier Knowles 942C6P15K-F
    Part No.:
    942C6P15K-F
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Axial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited942C6P15K-F.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.15UF 10% 600VDC AXIAL
    Shipping
    Inventory:28
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Axial
    Capacitance:
    0.15 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    600V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    5 mOhms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.551" Dia x 1.339" L (14.00mm x 34.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    Applications:
    High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order 942C6P15K-F on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 942C6P15K-F price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 942C6P15K-F?
    Image 942C6P15K-F
    Part Number 942C6P15K-F
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case Axial
    Capacitance 0.15 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 600V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 5 mOhms
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.551" Dia x 1.339" L (14.00mm x 34.00mm)