    Cornell Dubilier Knowles 477KXM025MLQ
    Part No.:
    477KXM025MLQ
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited477KXM025MLQ.pdf
    Description:
    CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    KXM
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    470 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    493.8mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    4000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    715 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.43 A @ 100 kHz
    Impedance:
    221 mOhms
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.689" (17.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order 477KXM025MLQ on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 477KXM025MLQ price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 477KXM025MLQ?
    Image 477KXM025MLQ
    Part Number 477KXM025MLQ
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series KXM
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 470 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 493.8mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 715 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.43 A @ 100 kHz
    Impedance 221 mOhms
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)