    Cornell Dubilier Knowles 407DCN2R7K
    Part No.:
    407DCN2R7K
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited407DCN2R7K.pdf
    Description:
    CAP 400F 10% 2.7V T/H
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Series:
    DCN
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    400 F
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    2.7 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 60°C
    Termination:
    PC Pins
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial, Can - Snap-In
    Lead Spacing:
    0.886" (22.50mm)
    Size / Dimension:
    1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max):
    2.441" (62.00mm)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 60°C
    1. How to order 407DCN2R7K on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 407DCN2R7K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 407DCN2R7K?
    Image 407DCN2R7K
    Part Number 407DCN2R7K
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Series DCN
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 400 F
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 2.7 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 60°C
    Termination PC Pins
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial, Can - Snap-In
    Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
    Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max) 2.441" (62.00mm)
    Operating Temperature -40°C ~ 60°C