    Cornell Dubilier Knowles 160222J1000C-F
    Part No.:
    160222J1000C-F
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited160222J1000C-F.pdf
    Description:
    CAP FILM 2200PF 5% 1KVDC RADIAL
    Shipping
    Inventory:269
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    2200 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    250V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Dielectric Material:
    Polyester, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.374" (9.50mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    General Purpose
    Ratings:
    Features:
    1. How to order 160222J1000C-F on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 160222J1000C-F price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 160222J1000C-F?
    Image 160222J1000C-F
    Part Number 160222J1000C-F
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case Radial
    Capacitance 2200 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 250V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.374" (9.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)