    Cornell Dubilier Knowles 155MWR630K
    Part No.:
    155MWR630K
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Axial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited155MWR630K.pdf
    Description:
    CAP FILM 1.5UF 10% 630VDC AXIAL
    Shipping
    Inventory:100
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Axial
    Capacitance:
    1.5 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Dielectric Material:
    Polyester, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    1.043" Dia x 1.339" L (26.50mm x 34.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    Applications:
    General Purpose
    Ratings:
    Features:
    Low ESR
    1. How to order 155MWR630K on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 155MWR630K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 155MWR630K?
    Image 155MWR630K
    Part Number 155MWR630K
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case Axial
    Capacitance 1.5 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 220V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.043" Dia x 1.339" L (26.50mm x 34.00mm)