    Cornell Dubilier Knowles 105PPB102K
    Part No.:
    105PPB102K
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited105PPB102K.pdf
    Description:
    CAP FILM 1UF 10% 1KVDC RADIAL
    Shipping
    Inventory:730
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    600V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.457" (37.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    1.476" (37.50mm)
    Applications:
    Commutation; High Pulse, DV/DT; Snubber
    Ratings:
    Features:
    1. How to order 105PPB102K on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 105PPB102K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 105PPB102K?
    Image 105PPB102K
    Part Number 105PPB102K
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case Radial
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 600V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 1.476" (37.50mm)