    Comchip Technology SR5150-HF
    Part No.:
    SR5150-HF
    Manufacturer:
    Comchip Technology
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    DO-201AA, DO-27, Axial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSR5150-HF.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 150V 5A DO-27
    Manufacturer:
    Comchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    DO-201AA, DO-27, Axial
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    150 V
    Current - Average Rectified (Io):
    5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    870 mV @ 5 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    500 µA @ 150 V
    Capacitance @ Vr, F:
    300pF @ 4V, 1MHz
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    DO-27
    Operating Temperature - Junction:
    -50°C ~ 175°C
    1. How to order SR5150-HF on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SR5150-HF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SR5150-HF?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR5150-HF.
    Image SR5150-HF
    Part Number SR5150-HF
    Manufacturer Comchip Technology
    Series -
    Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Active
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
    Current - Average Rectified (Io) 5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 870 mV @ 5 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 150 V
    Capacitance @ Vr, F 300pF @ 4V, 1MHz
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Through Hole
    Supplier Device Package DO-27
    Operating Temperature - Junction -50°C ~ 175°C