    Comchip Technology CDBMT120-HF
    Part No.:
    CDBMT120-HF
    Manufacturer:
    Comchip Technology
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    SOD-123H
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCDBMT120-HF.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD123H
    Manufacturer:
    Comchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    SOD-123H
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    20 V
    Current - Average Rectified (Io):
    1A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    500 mV @ 1 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    500 µA @ 20 V
    Capacitance @ Vr, F:
    120pF @ 4V, 1MHz
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 125°C
    1. How to order CDBMT120-HF on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CDBMT120-HF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CDBMT120-HF?
    Image CDBMT120-HF
    Part Number CDBMT120-HF
    Manufacturer Comchip Technology
    Series -
    Package/Case SOD-123H
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V
    Current - Average Rectified (Io) 1A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 1 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 20 V
    Capacitance @ Vr, F 120pF @ 4V, 1MHz
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package SOD-123H
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C