    Comchip Technology CDBHM2150L-HF
    Part No.:
    CDBHM2150L-HF
    Manufacturer:
    Comchip Technology
    Category:
    Bridge Rectifiers
    Package:
    TO-269AA, 4-BESOP
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCDBHM2150L-HF.pdf
    Description:
    BRIDGE RECT 1PHASE 150V 2A MBS
    Manufacturer:
    Comchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    TO-269AA, 4-BESOP
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Diode Type:
    Single Phase
    Technology:
    Schottky
    Voltage - Peak Reverse (Max):
    150 V
    Current - Average Rectified (Io):
    2 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    900 mV @ 2 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    50 µA @ 150 V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    MBS
    1. How to order CDBHM2150L-HF on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CDBHM2150L-HF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CDBHM2150L-HF?
    Image CDBHM2150L-HF
    Part Number CDBHM2150L-HF
    Manufacturer Comchip Technology
    Series -
    Package/Case TO-269AA, 4-BESOP
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Diode Type Single Phase
    Technology Schottky
    Voltage - Peak Reverse (Max) 150 V
    Current - Average Rectified (Io) 2 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 2 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 150 V
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)