    Comchip Technology CDBC3100-HF
    Part No.:
    CDBC3100-HF
    Manufacturer:
    Comchip Technology
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    DO-214AB, SMC
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCDBC3100-HF.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 100V 3A DO214AB
    Manufacturer:
    Comchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    100 V
    Current - Average Rectified (Io):
    3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    810 mV @ 3 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    500 µA @ 100 V
    Capacitance @ Vr, F:
    250pF @ 4V, 1MHz
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Operating Temperature - Junction:
    -50°C ~ 150°C
    1. How to order CDBC3100-HF on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CDBC3100-HF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CDBC3100-HF?
    Image CDBC3100-G CDBC3100-HF CDBC3100LR-HF
    Part Number CDBC3100-G CDBC3100-HF CDBC3100LR-HF
    Manufacturer Comchip Technology Comchip Technology Comchip Technology
    Series - - -
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Technology Schottky Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V 100 V
    Current - Average Rectified (Io) 3A 3A 3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850 mV @ 3 A 810 mV @ 3 A 750 mV @ 3 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 100 V 500 µA @ 100 V 500 µA @ 100 V
    Capacitance @ Vr, F - 250pF @ 4V, 1MHz 250pF @ 4V, 1MHz
    Grade - - -
    Qualification - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package DO-214AB (SMC) DO-214AB (SMC) DO-214AB (SMC)
    Operating Temperature - Junction -50°C ~ 125°C -50°C ~ 150°C -50°C ~ 150°C