    Central Semiconductor Corp CMSH3-60M TR13 PBFREE
    Part No.:
    CMSH3-60M TR13 PBFREE
    Package:
    DO-214AA, SMB
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCMSH3-60M TR13 PBFREE.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 60V 3A SMB
    Package/Case:
    DO-214AA, SMB
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    60 V
    Current - Average Rectified (Io):
    3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    750 mV @ 3 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    500 µA @ 60 V
    Capacitance @ Vr, F:
    280pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device Package:
    SMB
    Operating Temperature - Junction:
    -65°C ~ 150°C
    1. How to order CMSH3-60M TR13 PBFREE on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CMSH3-60M TR13 PBFREE price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CMSH3-60M TR13 PBFREE?
    Series - - - - -
    Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AB, SMC DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 40 V 40 V 60 V 100 V
    Current - Average Rectified (Io) 3A 3A 3A 3A 3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850 mV @ 3 A 500 mV @ 3 A 500 mV @ 3 A 750 mV @ 3 A 850 mV @ 3 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 100 V 500 µA @ 40 V 500 µA @ 40 V 500 µA @ 60 V 500 µA @ 100 V
    Capacitance @ Vr, F 280pF @ 4V, 1MHz 280pF @ 4V, 1MHz - 280pF @ 4V, 1MHz 280pF @ 4V, 1MHz