    Central Semiconductor Corp CMSH1-100M TR13 PBFREE
    Part No.:
    CMSH1-100M TR13 PBFREE
    Manufacturer:
    Central Semiconductor Corp
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    DO-214AC, SMA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCMSH1-100M TR13 PBFREE.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMA
    Manufacturer:
    Central Semiconductor Corp
    Series:
    Package/Case:
    DO-214AC, SMA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    100 V
    Current - Average Rectified (Io):
    1A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    850 mV @ 1 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    500 µA @ 100 V
    Capacitance @ Vr, F:
    50pF @ 1V, 1MHz
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SMA
    Operating Temperature - Junction:
    -65°C ~ 150°C
    1. How to order CMSH1-100M TR13 PBFREE on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CMSH1-100M TR13 PBFREE price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CMSH1-100M TR13 PBFREE?
    Series - - - - -
    Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AA, SMB DO-214AC, SMA
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V 100 V 40 V 60 V 200 V
    Current - Average Rectified (Io) 1A 1A 1A 1A 1A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 1 A 850 mV @ 1 A 500 mV @ 1 A 700 mV @ 1 A 900 mV @ 1 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 40 V 500 µA @ 100 V 500 µA @ 40 V 500 µA @ 60 V 50 µA @ 200 V
    Capacitance @ Vr, F 100pF @ 4V, 1MHz 50pF @ 1V, 1MHz 100pF @ 4V, 1MHz 80pF @ 4V, 1MHz -