    Central Semiconductor Corp CBR35-020PW
    Part No.:
    CBR35-020PW
    Manufacturer:
    Central Semiconductor Corp
    Category:
    Bridge Rectifiers
    Package:
    4-Square, FPW
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCBR35-020PW.pdf
    Description:
    BRIDGE RECT 1P 200V 4CASE FPW
    Manufacturer:
    Central Semiconductor Corp
    Series:
    Package/Case:
    4-Square, FPW
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Type:
    Single Phase
    Technology:
    Standard
    Voltage - Peak Reverse (Max):
    200 V
    Current - Average Rectified (Io):
    35 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.2 V @ 17.5 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    10 µA @ 200 V
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    4-Case FPW
    1. How to order CBR35-020PW on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CBR35-020PW price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CBR35-020PW?
    Image CBR35-010P CBR35-020PW CBR35-060P
    Part Number CBR35-010P CBR35-020PW CBR35-060P
    Manufacturer Central Semiconductor Corp Central Semiconductor Corp Central Semiconductor Corp
    Series - - -
    Package/Case 4-Square, FP 4-Square, FPW 4-Square, FP
    Packaging Bulk Box Bulk
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
    Diode Type Single Phase Single Phase Single Phase
    Technology Standard Standard Standard
    Voltage - Peak Reverse (Max) 1 kV 200 V 600 V
    Current - Average Rectified (Io) 25 A 35 A 35 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 12.5 A 1.2 V @ 17.5 A 1.2 V @ 17.5 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 100 V 10 µA @ 200 V 10 µA @ 600 V
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)