    CDA (Zhifengwei Technology) CXHP2R7606R-TW
    Part No.:
    CXHP2R7606R-TW
    Manufacturer:
    CDA (Zhifengwei Technology)
    Category:
    Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCXHP2R7606R-TW.pdf
    Description:
    2.7V 60F 18X40 EDLC
    Shipping
    Inventory:131
    Manufacturer:
    CDA (Zhifengwei Technology)
    Series:
    CXHP-2.7V
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    60 F
    Tolerance:
    -20%, +80%
    Voltage - Rated:
    2.7 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    15mOhm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp.:
    Termination:
    PC Pins
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial, Can
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.654" (42.00mm)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    1. How to order CXHP2R7606R-TW on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CXHP2R7606R-TW price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CXHP2R7606R-TW?
    Image CXHP2R7606R-TW
    Part Number CXHP2R7606R-TW
    Manufacturer CDA (Zhifengwei Technology)
    Series CXHP-2.7V
    Packaging Box
    Product Status Active
    Capacitance 60 F
    Tolerance -20%, +80%
    Voltage - Rated 2.7 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 15mOhm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp. -
    Termination PC Pins
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial, Can
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C