    CDA (Zhifengwei Technology) CHT-5R5L504R-TW
    Part No.:
    CHT-5R5L504R-TW
    Manufacturer:
    CDA (Zhifengwei Technology)
    Category:
    Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCHT-5R5L504R-TW.pdf
    Description:
    5.5V 0.5F 16*8*14 T/DA EDLC
    Shipping
    Inventory:131
    Manufacturer:
    CDA (Zhifengwei Technology)
    Series:
    CHT-5.5V
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    500 mF
    Tolerance:
    Voltage - Rated:
    5.5 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    320mOhm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Termination:
    PC Pins
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial, Can
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.630" L x 0.315" W (16.00mm x 8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.610" (15.50mm)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    1. How to order CHT-5R5L504R-TW on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CHT-5R5L504R-TW price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CHT-5R5L504R-TW?
    Image CHT-5R5L474R-TW CHT-5R5L504R-TW CHT-5R5L104R-TW CHT-5R5L155R-TW CHT-5R5L224R-TWX
    Part Number CHT-5R5L474R-TW CHT-5R5L504R-TW CHT-5R5L104R-TW CHT-5R5L155R-TW CHT-5R5L224R-TWX
    Series CHT-5.5V CHT-5.5V CHT-5.5V CHT-5.5V CHT-5.5V
    Packaging Box Box Box Box Box
    Product Status Active Active Active Active Active
    Capacitance 470 mF 500 mF 100 mF 1.5 F 220 mF
    Tolerance - - - - -
    Voltage - Rated 5.5 V 5.5 V 5.5 V 5.5 V 5.5 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 320mOhm @ 1kHz 320mOhm @ 1kHz 900mOhm @ 1kHz 200mOhm @ 1kHz 800mOhm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C 1000 Hrs @ 85°C 1000 Hrs @ 85°C 1000 Hrs @ 85°C 1000 Hrs @ 85°C
    Termination PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Package / Case Radial, Can Radial, Can Radial, Can Radial, Can Radial, Can
    Lead Spacing - - - - -
    Size / Dimension 0.630" L x 0.315" W (16.00mm x 8.00mm) 0.630" L x 0.315" W (16.00mm x 8.00mm) 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm) 0.630" L x 0.315" W (16.00mm x 8.00mm) 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm) 0.610" (15.50mm) 0.531" (13.50mm) 0.925" (23.50mm) 0.610" (15.50mm)
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C