    CDA (Zhifengwei Technology) CHQ-2R7367R-TW
    Part No.:
    CHQ-2R7367R-TW
    Manufacturer:
    CDA (Zhifengwei Technology)
    Category:
    Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCHQ-2R7367R-TW.pdf
    Description:
    2.7V 360F 35X65 T/L4 EDLC
    Shipping
    Inventory:44
    Manufacturer:
    CDA (Zhifengwei Technology)
    Series:
    CHQ-2.7V
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    360 F
    Tolerance:
    Voltage - Rated:
    2.7 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.3mOhm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Termination:
    PC Pins
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial, Can
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max):
    2.421" (61.50mm)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    1. How to order CHQ-2R7367R-TW on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CHQ-2R7367R-TW price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CHQ-2R7367R-TW?
    Image CHQ-2R7407R-TW CHQ-2R7307R-TW CHQ-3R0307R-TW CHQ-2R7367R-TW CHQ-3R0367R-TW
    Part Number CHQ-2R7407R-TW CHQ-2R7307R-TW CHQ-3R0307R-TW CHQ-2R7367R-TW CHQ-3R0367R-TW
    Series CHQ-2.7V CHQ-2.7V CHQ CHQ-2.7V CHQ
    Packaging Box Box Box Box Box
    Product Status Active Active Active Active Active
    Capacitance 400 F 300 F 300 F 360 F 360 F
    Tolerance - - -10%, +30% - -10%, +30%
    Voltage - Rated 2.7 V 2.7 V 3 V 2.7 V 3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2mOhm @ 1kHz 1.6mOhm @ 1kHz 1.4mOhm @ 1kHz 1.3mOhm @ 1kHz 1.3mOhm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C 1000 Hrs @ 85°C 1500 Hrs @ 65°C 1000 Hrs @ 85°C 1500 Hrs @ 65°C
    Termination PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Lead Spacing - - 1.047" (26.60mm) - 1.047" (26.60mm)
    Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm) 1.378" Dia (35.00mm) 1.378" Dia (35.00mm) 1.378" Dia (35.00mm) 1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max) 2.756" (70.00mm) 2.421" (61.50mm) 2.441" (62.00mm) 2.421" (61.50mm) 2.638" (67.00mm)
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 65°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 65°C