    Carlo Gavazzi Inc. CC65SA110
    Part No.:
    CC65SA110
    Manufacturer:
    Carlo Gavazzi Inc.
    Category:
    Contactors (Electromechanical)
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCC65SA110.pdf
    Description:
    RLY CONT 3P 110V 50/60HZ 2NO/2NC
    Manufacturer:
    Carlo Gavazzi Inc.
    Series:
    CC
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Chassis Mount, DIN Rail
    Coil Voltage:
    110VAC
    Contact Form:
    3PST-NO (3 Form A)
    Contact Rating (Current):
    65 A
    Switching Voltage:
    690VAC - Max
    Features:
    Auxiliary Contacts
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Operating Temperature:
    -5°C ~ 60°C
    Must Operate Voltage:
    93.5 VAC
    Must Release Voltage:
    33 VAC
    1. How to order CC65SA110 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CC65SA110 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CC65SA110?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CC65SA110.
    Image CC65SA110
    Part Number CC65SA110
    Manufacturer Carlo Gavazzi Inc.
    Series CC
    Packaging Box
    Product Status Active
    Mounting Type Chassis Mount, DIN Rail
    Coil Voltage 110VAC
    Contact Form 3PST-NO (3 Form A)
    Contact Rating (Current) 65 A
    Switching Voltage 690VAC - Max
    Features Auxiliary Contacts
    Termination Style Screw Terminal
    Operating Temperature -5°C ~ 60°C
    Must Operate Voltage 93.5 VAC
    Must Release Voltage 33 VAC