    Cal-Chip Electronics, Inc. TCMOJ337DT
    Part No.:
    TCMOJ337DT
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    TANT 20% 6.3V 330UF D CASE STD
    Capacitance:
    330 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    500mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.122" (3.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    D
    Qualification:
    1. How to order TCMOJ337DT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TCMOJ337DT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TCMOJ337DT?
    Image TCMOJ337DTLSR070 TCMOJ337DT TCMOJ337DTLSR045 TCMOJ337DTLSR100 TCMOJ337DTLSR050
    Part Number TCMOJ337DTLSR070 TCMOJ337DT TCMOJ337DTLSR045 TCMOJ337DTLSR100 TCMOJ337DTLSR050
    Series TC TC TC TC TC
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Capacitance 330 µF 330 µF 330 µF 330 µF 330 µF
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V 6.3 V 6.3 V 6.3 V 6.3 V
    Type Molded Molded Molded Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm 500mOhm 45mOhm 100mOhm 50mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm) 0.122" (3.10mm) 0.122" (3.10mm) 0.122" (3.10mm) 0.122" (3.10mm)