    Cal-Chip Electronics, Inc. TCMIV225BT
    Part No.:
    TCMIV225BT
    Package:
    1411 (3528 Metric)
    Description:
    TANT 20% 35V 2.2UF B CASE STD
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    4.2Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.083" (2.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    B
    Qualification:
    1. How to order TCMIV225BT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TCMIV225BT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TCMIV225BT?
    Image TCMIV225BT TCMIV225BT
    Part Number TCMIV225BT TCMIV225BT
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series TC TC
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 2.2 µF 2.2 µF
    Tolerance ±20% ±20%
    Voltage - Rated 35 V 35 V
    Type Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 4.2Ohm @ 100kHz 4.2Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm) 0.083" (2.10mm)