    Cal-Chip Electronics, Inc. TCMIV105BT
    Part No.:
    TCMIV105BT
    Package:
    1411 (3528 Metric)
    Description:
    CAP TANT 1UF 20% 1411
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    6.5Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.083" (2.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    B
    Qualification:
    1. How to order TCMIV105BT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TCMIV105BT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TCMIV105BT?
    Image TCMIV105BT
    Part Number TCMIV105BT
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series TC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 6.5Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)